Ekogroszek – najczęściej zadawane pytania

Ekogorszek – Jakie są różnice między zwykłym groszkiem?

Ekogroszek jest to węgiel ekologiczny z niską zawartością siarki oraz wysoką wartością opałową. Dobry ekogroszek ma również niską zawartość popiołu. Ekogroszki zostały stworzone z myślą o piecach z autoatycznym podajnikiem, dlatego ich uziarnienie zgodnie z normami musi mieścić się w przedziale 5-25mm. Oznacza to, że wydajny ekogroszek pozwoli pracować po uzupełnieniu zasobnika przez dłuższy czas bez zaglądania do kotła.

Zakupiłam/em ekogroszek w okazjonalnej cenie. Węgiel nie pali się dobrze a przy tym daje słabe ciepło, zostawia dużo popiołu i zostają duże spieki. Co może być przyczyną?

Są dwa przypadki. Możliwe, że Twój piec wymaga regulacji. Również możliwe, że kupiłaś/eś ekogroszek w okazjonalnej cenie a okazało się – że to zwykły groszek w dodatku nie pochodzi z polskich złóż. Taki ekogroszek zazwyczaj nie spełnia wymagań jakościowych.

Kupiłam/em ekogroszek workowany. Po otwarciu na ściankach worka zauważyłam/em wodę. Czy to normalne?

Staramy się aby nasz ekogroszek był jak to tylko możliwe, suchy. Węgiel jednak, jak każdy kamień, posiada w sobie naturalną wilgoć – która w procesie parowania skrapla się wewnątrz worka, co do złudzenia przypomina nam ekogroszek mokry.

Jaka jest różnica między kotłami retortowymi a kotłami tadycyjnymi?

Kotły retortowe z podajnikiem są bardzo wygodne w użytkowaniu w porównaniu z kotłami tradycyjnymi. Kotły retortowe dzięki mechanizmowi podawania węgla do kotła może precyzyjnie kontrolować spalaniem. Pozwala to na optymalizację na linii osiągania temperatury. Użytkowanie takiego kotła ogranicza się jedynie do zasypywania podajnika oraz usuwania popiołu i zanieczyszczeń raz na jakiś czas.

Jaki ekogroszek z oferty EKO NOWEX?

Chyba to największy dylemat przy zakupie ekogroszku. Wybieraj ekogroszek jedynie ze sprawdzonego źródła, takiego jak EKO NOWEX. Na pierwszym miejscu sprawdź jakie paramety ekogroszku zaleca producent Twojego kotła. Z pewnością wszystkie nasze ekogroszki będą akceptowalne. Największym dylematem będzie cena kontra parametry jościowe. W przypadku oferty naszej firmy można przyjąć – że im droższy ekogroszek tym lepsza jego wartość opałowa i niższa zawartość popiołu i siarki. Należy również zwrócić uwagę do czego będziemy wykorzystywać ekogroszek, ważną rolę odbywa tutaj temeperatura zewnętrzna – jeśli ekogroszek ma służyć tylko jak podgrzewanie wody w wyższych temperaturach, z pewnością wystarczy nam najtańszy ekogroszek, np. STANDARD. Jeśli ekogroszek ma być używany podczias zimy, gdzie temeperatury w nocy przekraczają temperaturę poniżej zera to warto rozważyć zakup mocniejszego ekogroszku takiego jak ECCELLENT lub LUXURY.